New Year day (Silvester)

31. prosince 2010 v 9:00 | posted by Lens&Nikí |  Celebrations
© KATHERINE-DAILY
Takže tímto bych se chtěla kouknout do historie oslav "Silvestra" neboli poslední den v roce a oslava roku nového :)

Něco málo z historie


Silvestr, toť kdysi vůdce křesťanské církve (uvádí se přímo i papež či kněz), který zcela logicky sympatizoval s křešťanstvím a pokoušel se jej šířit dále. Bohužel však takto činil za vlády římského císaře Konstantina Velikého, který mu nebyl příliš nakloněn. A tak se Silvestr před císařem skrýval nejčastěji v lesích. A již odtud přichází první indície. Přenesený význam Silvestru totiž znamená "lesní". Silvestr nakonec umírá 31.12. 335, zapsal se do historie jako bojovník a mimo jiné se zasloužil o vydání císařského Ediktu milánského v roce 313 n.l.. Ten totiž povoloval svobodu křesťanského vyznání a ukončil boj proti jeho zastáncům. 

A oslavy v latinských zemích 

Brazílie - Feliz ano novo! Zde tento svátek zcela pohltily ohňostroje často uskutečňované na plážích. Je zvykem obléct se do bílého, odvážlivci skáčí do vln, aby jich překonali rovných sedm a vstoupili do nového roku šťastně. Pro méně odvážné se nabízí jiná varianta. Hází do moře květiny a přejí si přání. 

Venezuela - Jako veškeré svátky latinskoamerických zemí i tento je spojen s rodinným setkáním rozšířeného až do rozsáhlého kruhu přátel. Speciálně na nový rok pak servírují hallacu, která má přinést štěstí a vše nejlepší do nastávajícího roku. A co tedy Venezualané jedí? Hallaca ve své podstatě skrývá kukuřičné těsto, které je obaleno v banánovém listu a plněné rozličnými náplněmi. Ty se liší kraj od kraje a mohou být sladké i slané. 
© KATHERINE-DAILY


Argentina - I zde jsou oslavy spojeny s ohněm, jednak typickými ohňostroji, ale také látkovými a papírovými figurami. Jsou připravovány s obrovskou péčí, avšak za vědomí, že se při slavnostech spálí. Přežije jen jedna jediná. Každoročně se volí víězná figura, ta jediná putuje k ostatním do muzea, zbylé snadno zhltnou plameny. Oheň je považován za očistění, kterým se oprošťují od všeho zlého, co jim do života vstoupilo ve starém roce. 

Španělsko - Tady už oslavy nejsou tolik spojovány s rodinou, jako například den před Vánoci. Oslavy mohou začínat jídlem v kruhu rodiném, ale pokračují v jiném duchu. Mladí lidé se odcházejí bavit se svými přáteli. Jiní preferují strávit oslavy v jedné z restaurací, které nabízejí speciální hostinu a zábavu v podobě tance. 

Pro všechny ostatní (vyjma portugalské Brazílie) tedy !Feliz nuevo aňo!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Emmie. Emmie. | Web | 31. prosince 2010 v 9:25 | Reagovat

Ahojte:), prajem Ti krásny nový rok 2011:)

2 @Nikushka@ @Nikushka@ | Web | 31. prosince 2010 v 9:32 | Reagovat

nečekala bych,že to tak španělé neslaví v tom rodiném kruhu..Brazílii trochu závidim..ohňostroj na pláži? chtěla bych to zažít,ale hlavně chvlím tvůj článek určitě ti dal zabrat a je dokonalý :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama